יום שבת, 24 ביולי 2010

אבא איננו עוד


אבא, קראתי לך, אך כבר לא ענית לי

אותו בוקר שלא ישכח ממני, בשבוע שעבר, יום החמישי 15.7 הגעתי חסרת נשימה לחדרך וראיתי אותך שוכב במיטתך, על גבך, שלווה מאין כמותה נסוכה על פניך, נראית לי כישן. רציתי להעיר אותך ולראות אותך מביט בי שוב במבטך הדואג, האוהב, ושסבל לא נחסך ממנו בחודש האחרון, אך לא שמעת את קולי שקורא לך, ולא הגבת לידי שנענעה את כתפיך. ידעתי שאחרתי לבוא, לא ראיתי תמונה כזו לפני כן, רציתי שתגיב לנסיונותי להשיב ללבך את פעימותיו ולו רק להיפרד ממך כמו שצריך, אך עם זאת ידעתי ששנות החולי שספג גופך הכריעו אותך בבוקר זה. האם הייתי מספיק איתך בחודש האחרון? האם אמרתי לך כל מה שרציתי להגיד? מדוע ערב לפני כן לא היה לי את השכל לבוא ולומר לך לילה טוב כשכבר חניתי ליד ביתך ועמדתי לפתוח את דלת המכונית ולבוא?? ראיתי את ההכנות שלך לשינה מבחוץ ואמרתי : אכנס בבוקר. אז הגעתי הביתה וכתבתי פתק שלא אשכח כמנהגי מידי פעם בבקרים לחוצים : לגשת לאבא. באתי אבא בבוקר, אך רק ללטף ולנשק את גופך הדומם.
אבא נפטר, נאמר לנו, וחשבתי שהאדמה נשמטת מתחתיי. איך אני בלי אבא? אבי, מורי, חומת המגן שלי, העוגן שלי, איננו. ואני לבד.
אני שומרת את קולך, השארת לי הודעות במשיבון יום לפני. עם כל גופך החלש ממכאוביו ומחלותיו היית בסדר, מריה המטפלת המסורה חזרה מהחופשה ופניך הוארו מחדש, אתה נשמעת טוב, לא היה סימן לזה שלמחרת נבכה את לכתך, יום אתה כאן, ויום אחר-כך אתה נעלם.
דום לב הכריע אותך בבוקר זה, נחמתנו הקטנה שלא סבלת ברגעיך האחרונים, אבא.

אבל אני מוכרחה להתנחם על הרבה, אבא : שזכיתי להיות קרובה אליך ולטפל בך עוד שנים קודם כשחלית בדלקת ריאות שבגללה כמעט קיפחת את חייך, ואח"כ במחלת הלב ועברת את הניתוח המסובך ששוב כמעט לקח אותך מאיתנו, וזכית לעוד שנים רבות. שזכיתי להעניק לך שני נכדים שהיו מאוד קרובים אליך בשנה האחרונה, שזכיתי לשמוע את צלילות דעתך ואת חכמת חייך עד יומך האחרון, ושאת מפעלי חייך בדמות שני ספרים מפוארים על כל תרומתך בחייך לאדם, לקהילה ולמושבה גבעת-עדה אף אחד לא יוכל להכחיש.

אבא, אינני רוצה להיפרד, אך נגזר עליי.

אתה ליד אמא עכשיו, אתם ביחד.

שימרו עלינו מלמעלה.
יהי זכרך וזכרה של אמא ברוך.

4 תגובות:

 1. זיוי יקרה ,
  אני משתתפת בצערך על מות אביך .
  אני זוכרת אותו כשהיינו ילדות והוא היה ראש המועצה . תמיד עם חיוך .
  מה יש להגיד? אין מילים שינחמו , אבא זה אבא .
  בליבי אני איתך .
  שלא תדעי יותר צער .

  השבמחק
 2. תודה שרה, הצער הוא גדול מאוד.
  לך אני שולחת מכאן ברכת החלמה לאמך, שתרגיש טוב, ושיהיה לה קל עד כמה שאפשר עם כל מה שהיא עוברת.

  השבמחק
 3. זיוי יקרה,

  משתתפת באבלך.
  לצערי, אני מכירה את ההרגשה.

  שלא תדעו עוד צער.

  השבמחק
 4. זיוי - אחותי המתוקה ,

  סליחה שרק עכשיו התפניתי לראות את רשימתך.

  דמעות בעיני ובגרוני מחנק לנוכח החוויה הטראומטית שעברת ברגעים האחרונים עם אבא ועדיין עוברת. כמה נורא שלא הייתי עמך ברגעים אלו.

  הדחקתי את קריאת הדברים שכתבת לזמן שאהיה רק עם עצמי ואתפנה לפרטיותי, והיה לי קשה למצוא זמן כזה כי התנהלתי כמו רובוט בימים האלו שלאחר מות אבא. הבוקר, שבוע וחצי לאחר שחשפת את כאבך, קראתי את הדברים.

  זיוי, הממת אותי ברגישות שלך, ואיך היטבת לבטא את הכאב שלך. עד כמה היית קשורה לאבא, אלוהים!, ומה הוא היה בשבילך.

  זיוי, היי חזקה מתוקה שלי, והתנחמי בדברייך שלך:"נחמתנו הקטנה שלא סבלת ברגעיך האחרונים, אבא." וכן "זכיתי לשמוע את צלילות דעתך ואת חכמת חייך עד יומך האחרון, ושאת מפעלי חייך בדמות שני ספרים מפוארים על כל תרומתך בחייך לאדם, לקהילה ולמושבה גבעת עדה אף אחד לא יוכל להכחיש".  אוהבת אותך

  רותי

  השבמחק